Rumkale’ye ziyaretçi akını

Manzarayı daha iyi açıdan ziyaretçilere göstermek için inşa edilen Türkiye’nin en büyük cam terası sayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en görkemli 13 kalesi içerisinde yer alan Rumkale, yerel halk için de önemli bir geçim kaynağı olmasıyla öne çıkıyor. Rumkale’de yıllardır kaptanlık yapan Erol Kılınç, “Burada gezi amaçlı ilk önce işe başladık. İlk zamanlar biz tekne aldığımızda köylüler bize güldüler. Tekne turlarına olan ilgi büyüyünce de teknelerimizi büyütmeye karar verdik. 22 yıl oldu bu işe başlayalı. Beni Erol Kaptan olarak bilirler. Şu anda burada 51 adet tekne mevcut.

Tekne gezisi yapmak isteyenler, Gaziantep Yavuzeli ilçesi Rumkale’den tura başlıyor. Burada Rumkale ve çevresi daha sonra Halfeti’ye giderek yine limana dönüş yapılıyor” dedi.

Rumkale Cam Terasının 270 metrekare genişlikte olduğunu söyleyen Cam Teras İşletme Müdürü Mustafa Arslan ise şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük cam terası. Bu cam terasın yapılma amacı kaleyi daha manzaralı bir açıdan görmek. Terasımızda günlük bin kişi civarında ziyaretçi ağırlıyoruz. Haftada 6 bin ila 7 bin kişi arasında ziyaretçiye ulaşmış durumdayız. Bu ziyaretçi kapasitesi daha da artacak.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x