Ameliyat-Hane: “Sağlıkta İnsani Dokunuşların Sergisi”

Ege Üniversitesinde 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Yeliz Tuna’nın medikal fotoğraflarından oluşan “Ameliyat-Hane” isimli  sergisi sanatseverlerle buluştu.

Ege Üniversitesi (EÜ) Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Yeliz Tuna tarafından ameliyathane ortamında çekilen fotoğrafların yer aldığı “Ameliyat-Hane” konulu sergi açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışına EÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Rüçhan Sertöz, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Medikal fotoğrafçılığın çok farklı bir niş alan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Bu güzel günü bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Yeliz Hocamızın sergisine hazırlanırken bu fakültenin ilk gününden bugüne yaşadığımız tüm zorlukları birlikte nasıl aştığımızı gördük. Bugünlere gelmek için gerçekten çok çalıştık. Medikal fotoğrafçılık görsel kültürün çok yüksek olduğu dönemlerde başlayan bir alan. Bu alan, siz kıymetli sağlık çalışanlarımızın öncelikle bir bilimsel veri sağlamak amacıyla başlattığı ancak bugün bir sergiye dönüşen bir alandır. Bu vesile ile 14 Mart Tıp Bayramınızı içtenlikle kutluyorum” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Rüçhan Sertöz ise “Bugünlerde böyle bir sergi düşündüğünüz ve hekimlik mesleğine verdiğiniz değer için teşekkür ediyorum. Sergiyi gezerken ne kadar özel olduğunu bir kez daha anladım. Sağlıkta yapılan emeği görmeniz ve sergiye dönüşmesi çok değerli” diye konuştu.

“Ameliyathane soğukluğunda sıcak olaylar yaşadım”

Sergide yayınlanan fotoğrafların hangi şartlarda çekildiğini anlatan Öğr. Gör. Dr. Yeliz Tuna, “Sergide yer alan fotoğraflarım son iki ay içerisinde çekildi. 18 yıl boyunca Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, hocalarımızla omuz omuza mücadele verdik. Burada fotoğrafı olan hocalarımızın hiçbiri sergiye kadar fotoğraflarını görmek istemediler. Hiçbiri bonesinin yamukluğuna, yüzlerinin güzel çıkıp çıkmadığına bakmadılar. Bir insanın bu hayatta kazanabileceği en güzel duygu güven ve sevgi. Serginin ismine de değinmek isterim. Ameliyathaneler hep soğuk ortamlardır ama ben o soğuk ortamlarda hep sıcak olaylar yaşadım. Orada garip bir dinginlik var. Hocalarımız kendi ailelerinden gelen telefonlara bile bakamıyorlar.  Hepinize sergiye katıldığınız ve değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.” dedi.   

Konuşmaların ardından katılımcılar sergiyi gezerek fotoğrafları yakından incelediler. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x